Karjeras izglītība

„Profesijas ar adrenalīnu III”

Šis bija otrais pasākums šajā mācību gadā 6. un 7. klasei, kurā tikāmies ar profesiju pārstāvjiem, kuru darbs ir saistīts ar bīstamām situācijām. Šoreiz tikāmies ar  Kasparu Kalnbērzu – Latvijas Bruņoto Spēku Speciālo uzdevumu vienības karavīru.

Klausoties stāstīto par militāro jomu un darbu tajā, sapratu, ka mani interesē stāstītais. Biju pārsteigta, cik dažādu profesiju pārstāvji strādā bruņotajos spēkos. Pēc lekcijas mūs karavīra vadībā gaidīja aktīva nodarbība sporta zālē. Mēs bijām satraukti, jo domājam, ka būs grūti, bet ierasti fiziskie vingrinājumi. Tomēr, kad redzēju, izveidoto šķēršļu joslu, kurā bija vajadzīgas gan zināšanas, gan fiziskās iemaņas, sapratu – tas nav nemaz tik grūti –  viss ir izdarāms. Interesantajās aktivitātēs, bija ļoti aizraujoši sadarboties ar klases biedriem. Kopvērtējumā mana komanda uzvarēja, bija patīkami saņemt kausu un balvu, bet priecājāmies arī par citiem, kuri piedalījās.

Skolēni ir pateicīgi par interesanto un dinamisko karjeras izglītības nodarbību. 

Annija Vilne (7.klase)

Galerija

Pasākums notiek projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” (PVS 3713) ietvaros.

 


Profesiju daudzveidība zoodārzā

Aprīlī projekta ”Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādes” ietvaros Iļģuciema vidusskolas 1., 3. un 5. klašu skolēni devās uz Rīgas Zooloģisko dārzu, kur tika iepazīstināti ar zoodārzā nepieciešamajām profesijām. Skolēni uzzināja par darba ikdienu katrā profesijā, arī par īpašībām, iemaņām, izglītību, kam jābūt, lai strādātu zoodārzā. Skolēnus šī ekskursija ļoti ieinteresēja. Pēc pasākuma vairāki skolēni izteica vēlēšanos strādāt zooloģiskajā dārzā.

Katrīna gribētu aprūpēt jaundzimušos dzīvnieciņus vai eksotiskos zvērus.

Ričards labprāt būtu pavārs kādā no kafejnīcām, jo būtu daudz apmeklētāju, bet brīvajos brīžos varētu vērot dzīvniekus.

Linards gribētu būt pavārs dzīvniekiem.

Dagnija vēlas būt dzīvnieku kopēja un daudz mācītos, lai uzzinātu kaut ko jaunu.

Keita domātu dzīvniekiem vārdus.

Elīza sapņo par plēsīgo, lielo dzīvnieku kopējas profesiju.

Viola grib radīt jaunu profesiju, apvienojot dzīvnieku kopēja un vetārsta iemaņas, un ja būtu iespēja izvēlēties,- strādātu ar čūskām un bruņurupučiem.

Savukārt Alise vēlas rūpēties par surikatiem, jo viņi ir jautri un kustīgi.

Pasākums notika projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” (PVS 3713) ietvaros.

Galerija 


Profesijas ar adrenalīnu - 2 

Tuvojoties peldēšanās sezonai, Iļģuciema vidusskolas 6. un 8. klašu skolēniem notika pasākums “Profesijas ar adrenalīnu” 2, kurā viņi tikās ar profesionālu nirēju Valteru Preimani. 

 Pasākuma laikā skolēnu uzzināja gan par darba perspektīvām, gan mācību iespējām nirējiem. Atklājums jauniešiem bija niršanas parks Slokas karjerā, par kura eksistenci viņi nezināja. Jauniešus aizrāva Valtera stāsti no nirēja pieredzes, iespēja aplūkot ūdenslīdēja ekipējumu un “Bowline” mezgla siešana, par to liecināja jautājumu gūzma un skolēni, kas nevēlējās pamest tikšanās telpu arī pēc nodarbības beigām. 

Pasākums notika projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” (PVS 3713) ietvaros. 

 Galerija


„Profesija – aktieris. Skaistie mirkļi un ikdienas darbs”

 Šonedēļ Iļģuciema vidusskolā pie 10. un 11. klases viesojās aktieris Raimonds Celms. Daži vidusskolēni un skolotāji viņu atpazīst kā Matīsu no izrādes ,,Svina garša”, par kuru 2016. gadā ieguvis ,,Spēlmaņu nakts” nomināciju ,,Gada jaunais skatuves mākslinieks”. Savukārt šogad Raimondu var redzēt uz kino ekrāniem visā Latvijā, atveidojot galveno lomu Jāņa Ābeles režisētajā spēlfilmā ,,7 miljardi gadu pirms pasaules gala”.

Nodarbībā Raimonds pastāstīja jauniešiem par savām studiju gaitām un to, cik svarīgi ir meklēt īsto ceļu sev,  nepakļaujoties sabiedrības stereotipiem.  Kā arī pastāstīja par iespējamiem karjeras ceļiem pēc Latvijas Kultūras akadēmijas beigšanas, jo visi viņa kursabiedri šobrīd strādā dažādos teātros vai ar to saistītos projektos. Jauniešiem prieku sagādāja iespēja pašiem izmēģināt dažus vingrinājumus saskarsmes, ķermeņa pārvaldīšanas un reakcijas uzlabošanai.

Galerija

Pasākums notiek projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” (PVS 3713) ietvaros.


Organiskās sintēzes institūts

13. martā mēs, 12. klases skolnieki, precīzāk, daži pārstāvji, apmeklējām Latvijas Organiskās sintēzes institūtu, saistībā ar karjeras izglītības pasākumiem skolā. Sākumā šķita - nu kas tur var būt interesants, taču izrādījās, ka šajā institūtā ir iespējams gan aplūkot visas tās no kolbām un caurulēm veidotās sarežģītās iekārtas, kas redzamas zinātniskās fantastikas filmās, gan  arī uzzināt, cik sarežģīts un aizraujošs ir zāļu izstrādes process. Bija pārsteidzoši uzzināt, ka, lai iegūtu kāda jaunu medikamenta, bieži vien paiet desmit un vairāk gadu. Ir tik daudz dažādu sīkumu, kam jāpievērš uzmanība, piemēram, vīrusa enzīma proteīna piesaistes vietas formai, medikamenta molekulas saderībai ar vīrusa enzīmu, arī kā cilvēka organisms pieņems preparātu. Tas ir tiešām sarežģīti! Bet, ja izprot, aizraujoši! (Un es izpratu ;) ) Apskatījām arī medikamentu termiņa un uzglabāšanas simulācijas kameras, kurās tiek veikta to īpašību pārbaude, tā rezultātā var noteikt medikamentam vispiemērotākos uzglabāšanas apstākļus. (Šī vieta ir slepena - to nedrīkst fotografēt un var piekļūt tikai ar īpašu atļauju) Nobeigumā, šķiet, man tika vislielākā iespēja paeksperimentēt - vienīgais dabūju gan cimdus, gan aizsargbrilles un veicu vienas vielas (nezinu kādas) testu. Eksperimentējām arī ar sauso ledu un ledainu, pat vairāk kā ledainu šķidro slāpekli. Tas viss bija negaidīti. Šis karjeras pasākums pārspēja visus līdz šim bijušos!

Galerija

Emīls


“Zinātne un darbs” 

Pagājušajā nedēļā Iļģuciema vidusskolas 2. un 4. klases piedalījās nodarbībās “Zinātne un darbs”. Tagad ķīmija man asociēsies ar varavīksni. Mēs visi jautri pavadījām laiku, un nevienā brīdī nebija tā kad paliktu neinteresanti. Mēs pat paši izmēģinājām eksperimentu kurš saucās “Varavīksne”.  Lai gan eksperiments bija viegls, tomēr bija jābūt ļoti precīziem un uzmanīgiem. Mēs uzzinājām, ka zināšanas ķīmijā ir vajadzīgas, lai izgudrotu zāles, attīrītu ūdeni, gatavotu ēdienu. To visu nākotnē mēs varam darīt.

Agrāk man likās, ka ķīmija ir maģija un dažādas burvestības, bet izrādās ķīmija ir pacietīgs un ilgs mācīšanās process.

Terēze

 

Galerija

Pasākums notika projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” (PVS 3713) ietvaros.


“Amatnieki algu pelna” 

 Kad ziemai atkāpjoties sāk trūkt enerģijas Iļģuciema vidusskolas 4.klases viesojas “Daces meistardarbi” austuvē, kur ļoti radošā atmosfērā ieguva plašāku priekšstatu par amatniecību un aušanas procesu, kā rezultātā radās klases kopīgi noaustās grāmatzīmes. Nodarbības “Amatnieki algu pelna” laikā bērni gan iepazina jaunus terminus, gan noskaidroja, kā var apgūt audēja profesiju, gan paši izmēģināja audēja darbu.

Īpašs pārsteigums bija tējas pauze kopā ar leijerkastnieku Gati. Šis instruments lielākajai daļai skolēnu bija kaut kas jauns un par šādu naudas pelnīšanas iespēju 20.gs. sākumā uzzināt bija interesanti. 

Paldies, Dacei un Gatim par sirsnīgo uzņemšanu un dalīšanos savā pieredzē!

Galerija

Pasākums notika projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” (PVS 3713) ietvaros.


Kas es esmu? Kā man būt?

 

 

29. janvārī  Iļģuciema vidusskolas 9.-12.klasei projekta ,,Karjeras atbalsts izglītotajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ievaros notika nodarbība ,,Kas es esmu? Kā man būt?” Ingas Bites vadībā.   

9.klases nodarbības laikā skolēniem tika dota iespēja izzināt sevi un sastādīt prioritātes dažādu profesiju jomā. Skolēni pildīja testu ,,Karjeras enkurs”, pēc kura viņi sapratīs, kuras ir viņu stiprās puses karjeras jomā. Inga piedāvāja uzspēlēt spēli, kuras galvenā domā bija saprast, kas ir vajadzīgs cilvēku grupām, piemēram, līderis, sadarbība, līdzdalība u.c. Es uzskatu, ka nodarbība ,,Kas es esmu? Kam man būt?” palīdz skolniekiem saprast, ka vienmēr vajag tiekties augstāk un augstāk, vajag būt uzklausītam un nebaidīties kļūt par līderi. Personīgi man ļoti patika un priekš sevis es ieguvu nepieciešamo informāciju. Ceru uz atkārtotu tikšanos ar Ingu. (Džiljeta 9.a klase) 

Savukārt 10.-12.klase kopīgi darbojās aktu zālē. Lekcija atklāja personības četrus dažādos motivatorus, kā tie atšķiras un kāpēc veiksmīga uzņēmuma darbinieku sastāvā ir vajadzīgi visu četru motivatoru pārstāvji. Tā bija iespēja izpētīt sevi un citus no jauna skatu punkta. (Evita 11.klase) 

Pasākums notika projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” (PVS 3713) ietvaros.

Galerija


“Profesijas ar adrenalīnu”


6. novembrī norisinājās karjeras pasākums, mums - 7.klases skolēniem, ar industriālo alpīnistu Normundu. Tas iekļāva gan informāciju par šo profesiju, kā arī aktīvo daļu, kurā spējām “pakarāties” kokos. Stāstījuma daļā Normunds dalījās savā darba pieredzē, citu kolēģu veiksmēs un neveiksmēs, kā arī stāstīja par citām alpīnisma nozarēm. Mazliet pastāstīja par ekipējumu un drošības noteikumiem. Visvairāk patika tieši aktīvā daļa, kurā spējām ieraudzīt skolas teritoriju no augšas. Mūs pievienoja trosēm un vilka augšā līdz spējām aizsniegt augstākos koku zarus. Otrā trosē vajadzēja uzvilkties augšā paša spēkiem. Mazliet nošokēja, ka ir cilvēki ar šādu ikdienu, kaut gan mums un lielākajai daļai cilvēku tā liekas izklaide un jautrība. Tomēr šaubos vai es spētu nostrādāt 8 stundu darba dienu iekarināta augstu gaisā sakabē. Pēc pasākuma klase kļuva saliedētāka un vairāk darbojās kopā, kā arī palīdzēja citiem.

Galerija


Ieva 7.klase
Pasākums notika projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” (PVS 3713) ietvaros.


 Karjeras nedēļas pasākums: ‘’Vai es varētu būt?’’


11. Oktobrī, norisinājās Karjeras nedēļās pasākums: ‘’Vai Es varētu būt?’’ 5.klasēm. Piektās klases skolnieki gatavoja priekšnesumus par dažādām profesijām un tos vērtēja žūrija. Katrs priekšnesums bija interesants un krāšņs. Pirmo vietu ieguva 5.c klase ar sporta trenera profesiju. Otrajā vietā bija 5.a klases grupa. Viņu profesija bija policists. Kā arī trešajā vietā ierindojās 5.b klase ar skatuves darbinieku lomu. Pirmā ieguva iespēju paciemoties Ādažos, pie karavīriem. Savukārt 2. vietas ieguvēji kā balvu saņēma braucienu uz Bumbu kalniņu, kur darbojās kopā ar zemessargiem. Pēc pasākuma, uzvarētājiem bija maza pasākuma noslēguma ballīte aktu zālē.

Galerija


Enija 5.c klase


"Profesiju sīrups"


Mēs visi zinām, ka profesijas izvēle ir grūts lēmums. Tāpēc, Iļģuciema vidusskolas 3. klases jau laicīgi iepazīst profesiju daudzveidību.

Desmit atsaucīgi un radoši vecāki, pastāstīja un parādīja, kādas iemaņas un zināšanas nepieciešamas viņu profesijā! Skolēni atzina, ka katrā profesijā ir savi pozitīvie un  arī negatīvie aspekti, tāpēc profesijas izvēlei pievērsīs lielu uzmanību. 

Mīļš paldies vēlreiz sakāms - 

Frizierei Evai Lejmalniecei,

Nacionālo bruņoto spēku speciālo uzdevumu vienības virsseržants Jānim Timeniekam,

HIP-HOP deju skolotājam Edmundam Veizānam,

Manikīrei Aijai Cercinai,

Programmētājam Alvim Bērziņam,

Izmeklētājai nodokļu un muitas policijas pārvaldē Marinai Znotiņai,

Grāmatvedei Initai Ponomarjovai,

Operatoram, atslēdzniekam Rolandam Ažēnam,

Bērnudārza skolotājai Inesei Mažei,

Mēbeļu restauratoram Andrim Bataram.

Galerija


Mēs (12.kl) karjeras nedēļas ietvaros apmeklējām kompānijas “Draugiem group” ofisu. Ekskursijas laikā mūs iepazīstināja ar tās apakšuzņēmumiem, viņu ideoloģiju, politiku. Uzņēmums nodarbojas ar aktuālu ideju īstenošanu produkta veidā, piemēram “Printful”, “GiftCardinfo.lv”, “zip.lv”, “Istabai”, u.c. Tika īpaši uzsvērts, kā veidot veiksmīgu karjeru, sākot sevi attīstīt un pilveidot jau tagad. Lielākai ieinteresēšanai, mums rādīja šī uzņēmuma darbinieku veiksmes stāstus. Jānis Palkavnieks izrādīja telpas un jaunākās tehnoloģijas ar kurām uzņēmums strādā. Šī pieredze mums kā 12.klasniekiem bija ļoti noderīga un tā daudziem palīdzēja veikt izvēli turpmākajai nākotnei.


„Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”

Projekts “Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” Iļģuciema vidusskolā norit 01.09.2018. – 31.12.2020. Projekta mērķis ir uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs.

Projektā ir iesaistīti visi Iļģuciema vidusskolas skolēni. Viņi darbojas, iepazīstot darba pasauli, pēta izglītības iespējas, strādā ar savu pašvērtējumu un mācās pieņemt karjeras lēmumus. Projekta ievaros tiek organizētas ekskursijas, meistarklases, diskusijas un nodarbības ar dažādu jomu profesionāļiem, kā arī tiek pilnveidotas skolēnu kompetences ikdienas mācību procesā.

2017./2018.m.g. Iļģuciema vidusskolā ar projekta finansiālu atbalstu notika 8 pasākumi: Mūzika – ne tikai māksla, bet profesija”, “Ražots Latvijā”,  “Amatnieks algu pelna”, “Pats sava ceļa gājējs”, Izglītības izstāde “Skola 2018”, “Zinātne un darbs”, “Profesija – aktieris. Skaistie mirkļi un ikdienas darbs”, “Kas es esmu? Kā man būt?”. Pasākumos skolēni iepazinās ar darba pasauli un tikās ar dažādiem uzņēmējiem – Dāvi Dudeli, Antonu Stepanovu, kā arī radošo profesiju pārstāvjiem – Raimondu Celmu un Ernestu Mediņu. 9.-12.klašu skolēniem izaicinājums bija strādāt ar pašnovērtējumu, analizējot sevi un uzstādot sev jaunus mērķus, kā arī izvērtējot izglītības iespējas Latvijā un ārzemēs. Savukārt, zinātni un darba tirgu vienā veselumā sapludināja labaratorium.lv pārstāvji.

          Kopumā apguvām 5 406 EUR lielu finansējumu, kas deva iespēju paplašināt mūsu skolēnu redzesloku, intereses un skatījumu uz iespējamo karjeras izvēles.